Ewa Ewart, jest dziennikarką i wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy.

Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC.

Ewa podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne.

Jej filmy ujawniły nowe informacje o kwestiach takich jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy  tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm.

Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak tragedia w Biesłanie- film zrealizowany na pierwsza rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci.  W kolejnym dokumencie, pięć lat później, Ewa skupiła się na traumie jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły nieludzki zamach.

Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis, komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce, należącej do Amerykanów.

Ewart jest także mówcą motywacyjnym dla różnych grup odbiorczych, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami, opisanymi w książce „Widziałam”

Ewa biegle włada rosyjskim, hiszpańskim, polskim oraz angielskim.

Kiedy spotkałem Ewę Ewart pierwszy raz, była totalnie pogrążona w pracy: pisała depeszę na starym modelu telexu, w biurze hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE w Warszawie, w ciężkich czasach stanu wojennego, w latach osiemdziesiątych.

Paliła jak szalona, jednego papierosa za drugim i prawie nie zauważyła, że wszedłem do pokoju. Była całkowicie skupiona na tym co robi, trochę zdenerwowana. Powiedziałbym, że nic innego na świecie nie liczyło się poza historią, którą opisywała.

Minęło wiele lat. Wielokrotnie słyszałem o Ewie: o jej pracy w telewizji CBS w Moskwie, potem o latach spędzonych w BBC, gdzie realizowała większość swoich wybitnych filmów.

Dziesięć lat temu spotkałem Ewę ponownie w Polsce. I na nowo odkryłem to samo jej zaangażowanie, ten sam entuzjazm wobec historii, nad którą pracowała. A Nic się nie zmieniło… Z wyjątkiem palenia.

Taka jest Ewa: w pełni oddana, poświęcona tematowi, żeby wyjaśnić go bezstronnie i bez uprzedzeń. Inteligentna, bystra, wzór uczciwości.

Jestem dumny, że po wielu latach spotkaliśmy się znowu i na nowo odkryliśmy przyjemność wspólnej pracy, tym razem dla kanału informacyjnego TVN i TVN24 w Polsce. Świetnie, że Ewa jest z nami na pokładzie!

Adam Pieczyński, Dyrektor programowy TVN24

Ewa Ewart jest jednym z najbardziej utalentowanych, ambitnych i zaangażowanych reżyserów, z jakim pracowałem podczas mojej długiej kariery jako producent wykonawczy w BBC TV i w innych organizacjach, w tym w telewizji Al Jazeera.

Jest nieustraszona i  zdeterminowana. Ewa nie spocznie dopóty dopóki jej  film nie osiągnie wysokiego twórczego poziomu oraz dziennikarskiej doskonałości. Ewa zasłużenie wyrobiła sobie  markę na całym świecie.

Keith Bowers, były Producent Wykonawczy BBC TV

Ewa Ewart jest wielokrotnie nagradzaną producentką i reżyserką, jej dokumenty zostały sprzedane na całym świecie, gdzie spotkały się z uznaniem krytyków. Jest doświadczonym i rzetelnym dziennikarzem, świadoma swej odpowiedzialności za osoby, z którymi pracuje, zarówno na planie filmu jak i poza okiem kamery.

W realizacji filmów jest wytrwała i ambitna, i bezwzględnie lojalna wobec swojego zespołu. Praca z nią to przyjemność. Współpracowałam z Ewą zarówna w BBC jak i  w ramach produkcji w sektorze niezależnym i bardzo ją polecam jako wrażliwego i inteligentnego twórcę dokumentów.

Fiona Stourton, Dyrektor kreatywny, Zinc Media TV

Ewa Ewart jest jednym z najbardziej utalentowanych twórców filmowych, jakich poznałem. Współpracę z nią traktowałem jako przywilej i nieustanną przyjemność.

Ewa posiada ostry i przenikliwy zmysł dziennikarski i  prezentuje warsztat twórczy najwyższej jakości.  Ale to jej  wyczucie na każdy szczegół ludzkiego losu wyróżnia ją przede wszystkim. Jest osobą o wielkim sercu i  ludzie mają do niej zaufanie. Bohaterowie jej filmów całkowicie się przed nią otwierają w poczuciu, że sprawiedliwie opowie ich historie. Ewa nie zawodzi ich zaufania.

Allan Little, Były Specjalny Korespondent BBC TV

Site created by Grupa Zgadnij | Say hello